BingoLottos Julkalender 2001: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
{{Infobox Lott | {{Infobox Lott | ||
|bild= | |bild= | ||
|namn=BingoLottos Julkalender 2001 | |namn=BingoLottos Julkalender 2001 | ||
|pris=50 kr | |pris=50 kr | ||
Rad 6: | Rad 6: | ||
}} | }} | ||
'''BingoLottos Julkalender 2001''' kostade 50 kronor. På lotten fanns 24 skrapfält, bakom varje dag fanns ett nytt lottnummer som bestod av två bokstäver och tre siffror. Hade man hela eller delar av lottnummret rätt så vann man en vinst. Högvinsterna drogs i TV-programmet [[BingoLottos Julkalender]] och i [[BingoLotto]]. | '''BingoLottos Julkalender 2001''' kostade 50 kronor. På lotten fanns 24 skrapfält, bakom varje dag fanns ett nytt lottnummer som bestod av två bokstäver och tre siffror. Hade man hela eller delar av lottnummret rätt så vann man en vinst. Högvinsterna drogs i TV-programmet [[BingoLottos Julkalender]] och i [[BingoLotto]]. Varje dag lottade man ut en en miljon kronor och en bil. Den högsta vinsten var 2 miljoner kronor och drogs i [[BingoLotto]]s uppesittarkväll. Andra högvinster var 10.000 kronor resor, 25.000 kr mat och 1.000 kronor smycken. De mindre högsvinsterna presenterades på Text-TV och på hemsidan. | ||
==Avsnittslista== | |||
<onlyinclude>{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Bild | |||
! # | |||
! Sändningsdatum | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/2 december 2001|2 december]]'''||{{nowrap|[[2 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/3 december 2001|3 december]]'''||{{nowrap|[[3 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/4 december 2001|4 december]]'''||{{nowrap|[[4 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/5 december 2001|5 december]]'''||{{nowrap|[[5 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/6 december 2001|6 december]]'''||{{nowrap|[[6 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
||[[Fil:BingoLottos Julkalender 7 december 2001.jpg|75px|link=BingoLottos Julkalender/7 december 2001]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/7 december 2001|7 december]]'''||{{nowrap|[[7 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/9 december 2001|9 december]]'''||{{nowrap|[[9 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/10 december 2001|10 december]]'''||{{nowrap|[[10 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/11 december 2001|11 december]]'''||{{nowrap|[[11 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
||[[Fil:BingoLottos Julkalender 12 december 2001.jpg|75px|link=BingoLottos Julkalender/12 december 2001]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/12 december 2001|12 december]]'''||{{nowrap|[[12 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/13 december 2001|13 december]]'''||{{nowrap|[[13 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/14 december 2001|14 december]]'''||{{nowrap|[[14 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/16 december 2001|16 december]]'''||{{nowrap|[[16 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/17 december 2001|17 december]]'''||{{nowrap|[[17 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/18 december 2001|18 december]]'''||{{nowrap|[[18 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/19 december 2001|19 december]]'''||{{nowrap|[[19 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/20 december 2001|20 december]]'''||{{nowrap|[[20 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|| ||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/21 december 2001|21 december]]'''||{{nowrap|[[21 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
||[[Fil:BingoLottos Julkalender 22 december 2001.jpg|75px|link=BingoLottos Julkalender/22december 2001]]||style="text-align: center;"| '''[[BingoLottos Julkalender/22 december 2001|22 december]]'''||{{nowrap|[[22 december]] [[2001]]}} | |||
|- | |||
|} | |||
[[Kategori:BingoLottos Julkalender]] | [[Kategori:BingoLottos Julkalender]] |
Versionen från 13 april 2012 kl. 20.23
BingoLottos Julkalender 2001 | |
Speldatum | 1-24 december 2001 |
---|---|
Pris | 50 kr |
BingoLottos Julkalender 2001 kostade 50 kronor. På lotten fanns 24 skrapfält, bakom varje dag fanns ett nytt lottnummer som bestod av två bokstäver och tre siffror. Hade man hela eller delar av lottnummret rätt så vann man en vinst. Högvinsterna drogs i TV-programmet BingoLottos Julkalender och i BingoLotto. Varje dag lottade man ut en en miljon kronor och en bil. Den högsta vinsten var 2 miljoner kronor och drogs i BingoLottos uppesittarkväll. Andra högvinster var 10.000 kronor resor, 25.000 kr mat och 1.000 kronor smycken. De mindre högsvinsterna presenterades på Text-TV och på hemsidan.