Säsong 22: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
(9 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 14: | Rad 14: | ||
==Avsnittslista== | ==Avsnittslista== | ||
<onlyinclude>{| class="wikitable" | <onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:2201.jpg|75px|link=Avsnitt 22.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.01|386 - 1]]'''||[[Anders Glenmark]], [[Anja Pärson]], [[Joe Labero]], [[John Hiatt]], [[Kinnda]], [[Malin Baryard]], [[Peter Forsberg]], [[Peter Stormare]], [[Pernilla Winberg]], [[Siw Malmkvist]], [[Stefan Edman]]||{{nowrap|[[12 januari]] [[2002]]}}||{{youtube|id=MdFpRck8vkU}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:2202.jpg|75px|link=Avsnitt 22.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.02|387 - 2]]'''||[[Agneta Olsson]], [[Armand Krajnc]], [[Henrik Åberg]], [[Kim Wilde]], [[Siw Malmkvist]], [[Anja Pärson]], [[Pernilla Wiberg]]||{{nowrap|[[19 januari]] [[2002]]}}|| | |||
|- | |- | ||
||[[Fil: | ||[[Fil:2203.jpg|75px|link=Avsnitt 22.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.03|388 - 3]]'''||[[Anja Pärson]], [[David Knopfler]], [[Gabrielle]], [[Pernilla Winberg]]||{{nowrap|[[26 januari]] [[2002]]}}||{{youtube|id=3PyVd-2ODWo}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | ||[[Fil:2204.jpg|75px|link=Avsnitt 22.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.04|389 - 4]]'''||[[Thomas Ravelli]], [[Stefan Edman]], [[Göran Gabrielsson]], [[Lill Lindfors]], [[Rally]], [[Niklas Hjulström]], [[Henrik Ohlin]], [[Anders Möller]], [[Solid Gospel]], [[Papa Dee]], [[Emrik Larsson]], [[Freddie Wadling]], [[Markoolio]], [[Excellence]], [[Dave Benton]], [[Secret Garden]], [[Staffan Ling]], [[Agneta Sjödin]], [[Sofia Eriksson]], [[Rickard Sjöberg]], [[Lasse Bengtsson]], [[Mats Theselius]], [[Thore Skogman]], [[Anja Pärson]], [[Pernilla Winberg]], [[Peter Gentzel]], [[Stefan Lövgren]], [[Bengt Johansson]], [[Ulrika Nilsson]], [[Petra Nordlund]]||{{nowrap|[[2 februari]] [[2002]]}}||{{youtube|id=LOrCMkRnCnY}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2205.jpg|75px|link=Avsnitt 22.05]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.05|390 - 5]]'''||[[Lill Lindfors]], [[Andreas Silver]], [[Thomas Fogdö]], [[Pernilla Wiberg]], [[Anja Pärson]], [[Mats Theselius]], [[Thore Skogman]]||{{nowrap|[[9 februari]] [[2002]]}}|| {{youtube|id=aod_Fz16TVU}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2206.jpg|75px|link=Avsnitt 22.06]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.06|391 - 6]]'''||[[Dannii Minogue]], [[Little Gerhard]], [[Svante Drake]], [[Anja Pärson]], [[Pernilla Wiberg]]||{{nowrap|[[16 februari]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=M2JzLU02ccU}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2207.jpg|75px|link=Avsnitt 22.07]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.07|392 - 7]]'''||[[Marie Westin Östlund]], [[Erik Östlund]], [[Bosson]], [[Emma Andersson]], [[Lorne De Wolfe]], [[Johan Stengård]], [[Anja Pärson]], [[Pernilla Wiberg]]||{{nowrap|[[23 februari]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2208.jpg|75px|link=Avsnitt 22.08]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.08|393 - 8]]'''||[[Afro-Dite]], [[Anastacia]], [[Brandsta City Släckers]], [[Håkan Hemlin]], [[Olle Goop]], [[Peter Lindberg]], [[Anja Pärson]], [[Pernilla Wiberg]], [[Stefan Edman]]||{{nowrap|[[2 mars]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2209.jpg|75px|link=Avsnitt 22.09]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.09|394 - 9]]'''||[[Michael Bolton]], [[Malin Baryard]], [[Thorleifs]]||{{nowrap|[[9 mars]] [[2002]]}}||{{youtube|id=-5hit4dJXf8}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2210.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.10|395 - 10]]'''||[[Christian Olsson]], [[Mendez]], [[Nanne Grönvall]], [[Nick Borgen]], [[Sarah Connor]]||{{nowrap|[[16 mars]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2211.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.11|396 - 11]]'''||[[Cyndee Peters]], [[Pet shop boys]]||{{nowrap|[[23 mars]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2212.jpg|75px|link=Avsnitt 22.12]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.12|397 - 12]]'''||[[Barbados]], [[Andrew Strong]], [[Josh Groban]], [[Javiera]], [[Janne Carlsson]], [[Stefan Edman]], [[Per Sandell]], [[Joakim Haeggman]], [[Ulrika Hydman-Vallien]]||{{nowrap|[[30 mars]] [[2002]]}}||{{youtube|id=VNiY-VuDBRc}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2213.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.13|398 - 13]]'''||[[Anne-Lie Rydé]], [[The Boppers]], [[Magalena Forsberg]], [[Janne Carlsson]]||{{nowrap|[[6 april]] [[2002]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2214.jpg|75px|link=Avsnitt 22.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.14|399 - 14]]'''||[[Celine Dion]], [[Kalle Moraeus]], [[Peppe Jonsson]], [[Åsa Lundmark]], [[Katarina Arfwidsson]], [[Jenny Lindblom]], [[Tina Flognman]], [[Vernoica Isaksson]], [[Theresa Claesson]], [[Malin Andersson]], [[Carolina Jönsson]], [[Elin Flyborg]], [[Hanna Marklund]], [[Anna-Maria Eriksson]], [[Therese Sjögran]], [[Marika Domanski-Lyfors]], [[Christer Broman]], [[Jenny Plamqvist]]||{{nowrap|[[13 april]] [[2002]]}}||{{youtube|id=jKO_LYbntck}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2215.jpg|75px|link=Avsnitt 22.15]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.15|400 - 15]]'''||[[Jan Johansen]], [[Kim Martin]], [[Per Gessle]]||{{nowrap|[[20 april]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=vmZE4GcSqlY}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2216.jpg|75px|link=Avsnitt 22.16]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.16|401 - 16]]'''||[[Arja Saijonmaa]], [[Bryan Ferry]], [[Jonas Björkman]], [[Peter Jöback]], [[Stefan Edman]], [[Trio me' Bumba]], [[Östen med resten]]||{{nowrap|[[27 april]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2217.jpg|75px|link=Avsnitt 22.17]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.17|402 - 17]]'''||[[Stefan Edman]], [[Magnus Johansson]], [[Lena Ulfsdotter Högnelid]], [[Eskobar]], [[Eva Dahlgren]], [[Lasse Tennander]], [[Magnus Johansson]]||{{nowrap|[[4 maj]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:2218.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.18|403 - 18]]'''||[[Jan-Ove Waldner Lasse Brandey]], [[Alive]], [[CajsaStina Åkerström]], [[Finn Kalvik]], [[Lisa Rydberg]]||{{nowrap|[[11 maj]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22. | |[[Fil:2219.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.19|404 - 19]]'''||[[Chris Isaak]], [[Louise Hoffsten]], [[Sten & Stanley]]||{{nowrap|[[18 maj]] [[2002]]}} || | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:2220.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.20|405 - 20]]'''||[[Josefin Sundström]], [[Magnus Uggla]], [[Sylvia Vrethammar]], [[Patrik Andersson]], [[Pontus Kåmark]], [[Mustafa Mohamed]]||{{nowrap|[[25 maj]] [[2002]]}} || | |||
|- | |- | ||
||[[Fil:2222.jpg|75px|link=Avsnitt 22.22]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.22|22]]'''||Marc Anthony, Mats Paulson, Supernatural, The Real Group, Uno Svenningsson||{{nowrap|[[8 juni]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=hLgZ-N1-eyg}} | ||[[Fil:2221.jpg|75px|link=Avsnitt 22.21]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.21|406 - 21]]'''||[[Arvingarna]], [[Thomas Ravelli]], [[Tomas Ledin]]||{{nowrap|[[1 juni]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=H6X3FENDICA}} | ||
|- | |||
||[[Fil:2222.jpg|75px|link=Avsnitt 22.22]]||style="text-align: center;"|{{nowrap| '''[[Avsnitt 22.22|407 - 22]]'''}}||[[Brunnsbo Musikklasser]], [[Marc Anthony]], [[Mats Paulson]], [[Supernatural]], [[The Real Group]], [[Stefan Johansson]], [[Uno Svenningsson]]||{{nowrap|[[8 juni]] [[2002]]}} ||{{youtube|id=hLgZ-N1-eyg}} | |||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
{{Säsonger | {{Säsonger |
Nuvarande version från 19 juli 2015 kl. 22.11
Säsong 22 | |
Programledare | Lasse Kronér |
---|---|
Säsongspremiär | 12 januari 2002 |
Säsongsavslutning | 8 juni 2002 |
Antal avsnitt | 22 |
TV-kanal | TV4 |
Kronologi | |
◄ Säsong 21 - Säsong 22 - Säsong 23 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 22 av BingoLotto hade premiär den 12 januari 2002 och sändes mellan 19.00-19.45, 19.50-20.30 och 20.35-21.30 i TV4. Säsongsavslutningen ägde rum 8 juni 2002 mellan 19.00-22.00 i TV4. Programledare för hela säsongen av Lasse Kronér, samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31 • 32 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56