Säsong 16: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Pawhlen (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(10 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 14: | Rad 14: | ||
==Avsnittslista== | ==Avsnittslista== | ||
<onlyinclude>{| class="wikitable" | <onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
|[[Fil:1601.jpg|75px|link=Avsnitt 16.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.01|1 - 269]]'''||[[Johanna Sjöberg]], [[Galenskaparna och After Shave]]||{{nowrap|[[16 januari]] [[1999]]}}||{{youtube|id=aP79qF1Y68A}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:1602.jpg|75px|link=Avsnitt 16.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.02|2 - 270]]'''||[[Johanna Sjöberg]], [[Orsa Spelmän & Hej Kalle]]||{{nowrap|[[23 januari]] [[1999]]}}|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1603.jpg|75px|link=Avsnitt 16.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.03|3 - 271]]'''||[[Per Elofsson]], [[Richard Carlsohn]], [[Fernandoz]], [[42nd Street]], [[Balettakademien]]||{{nowrap|[[30 januari]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1604.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.04|4 - 272]]'''||[[Chicago]]||{{nowrap|[[6 februari]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1605.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.05|5 - 273]]'''||[[Paula & co]]||{{nowrap|[[13 februari]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1606.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.06|6 - 274]]'''||[[Danne Stråhed]]||{{nowrap|[[20 februari]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1607.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.07|7 - 275]]'''||[[Streaplers]]||{{nowrap|[[27 februari]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1608.jpg|75px|link=Avsnitt 16.08]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.08|8 - 276]]'''||[[Cleo & Grabbarna]], [[Drömhus]]||{{nowrap|[[6 mars]] [[1999]]}}||{{youtube|id=9EJqEPucMZM}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1609.jpg|75px|link=Avsnitt 16.09]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.09|9 - 277]]'''||[[Matz Bladhs]]||{{nowrap|[[13 mars]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1610.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.10|10 - 278]]'''||[[Wizex]]||{{nowrap|[[20 mars]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1611.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.11|11 - 279]]'''||[[Lotta Engbergs]]||{{nowrap|[[27 mars]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1612.jpg|75px|link=Avsnitt 16.12]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.12|12 - 280]]'''||[[Billie]], [[Joyride]]||{{nowrap|[[3 april]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1613.jpg|75px|link=Avsnitt 16.13]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.13|13 - 281]]'''||[[Siw Malmkvist]], [[Siv Venberg]], [[Schytts]], [[Agneta Sjödin]], [[Bengt Magnusson]]||{{nowrap|[[10 april]] [[1999]]}}||{{youtube|id=MMjgV5l2VUg}} | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1614.jpg|75px|link=Avsnitt 16.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.14|14 - 282]]'''||[[Martin]], [[Helene & gänget]]||{{nowrap|[[17 april]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1615.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.15|15 - 283]]'''||[[Barbados]]||{{nowrap|[[24 april]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:1616.jpg|75px|link=Avsnitt 16.16]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.16|16 - 284]]'''||[[Hasse Andersson]], [[Monica Forsberg]], [[Thorleifs]]||{{nowrap|[[1 maj]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1617.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.17|17 - 285]]'''||[[Arrival]], [[Lena Pålssons]]||{{nowrap|[[8 maj]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1618.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.18|18 - 286]]'''||[[Tommy Nilsson]]||{{nowrap|[[15 maj]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | |[[Fil:1619.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.19|19 - 287]]'''||[[Lill-Babs]]||{{nowrap|[[22 maj]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
| ||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16. | ||[[Fil:1620.jpg|75px|link=Avsnitt 16.20]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.20|20 - 288]]'''||[[Ricky Martin]], [[Bhonus]]||{{nowrap|[[29 maj]] [[1999]]}}|| | ||
|- | |- | ||
||[[Fil:1621.jpg|75px|link=Avsnitt 16.21]]||style="text-align: center;"| {{nowrap|'''[[Avsnitt 16.21|21 - 289]]'''}}||[[Anja Pärson]], [[Arne Ljungqvist]], [[Fredrik Ljungberg]], [[Jan Scherman]], [[Johan Landberg]], [[Lasse Berghagen]], [[Lasse Kronér]], [[Rune Gordem]], [[Tina Leijonberg]], [[Gert Eklund]]||{{nowrap|[[5 juni]] [[1999]]}}||{{youtube|id=Ad0J9Gt0RBA}} | |||
||[[Fil:1621.jpg|75px|link=Avsnitt 16.21]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 16.21|21]]'''||Anja Pärson, Arne Ljungqvist, Fredrik Ljungberg, Jan Scherman, Johan Landberg, Lasse Berghagen, Lasse Kronér, Rune Gordem, Tina Leijonberg, Gert Eklund||{{nowrap|[[5 juni]] [[1999]]}}||{{youtube|id=Ad0J9Gt0RBA}} | |||
|- | |- | ||
|}</onlyinclude> | |}</onlyinclude> | ||
{{ | {{Säsong 16}} | ||
}} | |||
[[Kategori:Leif "Loket" Olsson| ]] | [[Kategori:Leif "Loket" Olsson| ]] |
Nuvarande version från 11 september 2016 kl. 10.57
Säsong 16 | |
Programledare | Leif "Loket" Olsson |
---|---|
Säsongspremiär | 16 januari 1999 |
Säsongsavslutning | 5 juni 1999 |
Antal avsnitt | 21 |
TV-kanal | TV4 |
Kronologi | |
◄ Säsong 15 - Säsong 16 - Säsong 17 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 16 av BingoLotto hade premiär den 16 januari 1999 och sändes mellan 19.00-19.35, 19.40-20.10 och 20.15-21.00 i TV4. Säsongsavslutningen ägde rum 5 juni 1999 mellan 19.00-19.40, 19.45-20.30, 20.35-21.20 och 21.25-22.00 i TV4. Programledare för hela säsongen av Leif "Loket" Olsson och det var hans sista vanliga säsong, samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista
Säsong 16 1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31 • 32 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56 | |
---|---|
Avsnitt | 1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 |
Medverkande | |
Spel |