Säsong 11: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) m (Omdirigerar till Kategori:Säsong 11) |
J 1982 (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
(18 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
# | {{Säsong | ||
|name=Säsong 11 | |||
|Premiär=[[31 augusti]] [[1996]] | |||
|Avsnitt=17 | |||
|Avslutning=[[23 december]] [[1996]] | |||
|TVkanal=[[TV4]] | |||
|Programledare=[[Leif "Loket" Olsson]] | |||
|förra3=[[Säsong 10]] | |||
|nästa3=[[Säsong 12]] | |||
|soundtrack=Soundtrack/Säsong 11 | |||
}} | |||
'''Säsong 11''' av BingoLotto hade premiär den [[31 augusti]] [[1996]] och sändes mellan 18.30-19.30, 19.50-20.20 och 20.25-21.00 i [[TV4]]. Säsongsavslutningen ägde rum [[23 december]] 1996 mellan 18.30-19.30, 20.00-22.00 och 22.30-23.00 i TV4. Programledare för hela säsongen av [[Leif "Loket" Olsson]], samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från [[Gamlestadens Fabriker]] i Göteborg. | |||
==Avsnittslista== | |||
<onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
||[[Fil:1101.jpg|75px|link=Avsnitt 11.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.01|1 - 176]]'''||[[Roosarna|Kikki Danielssons orkester]]||{{nowrap|[[31 augusti]] [[1996]]}}||{{youtube|id=F113Ws0n5E4}} | |||
|- | |||
|[[Fil:1102.jpg|75px|link==Avsnitt 11.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.02|2 - 177]]'''||[[Arvingarna]]||{{nowrap|[[7 september]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1103.jpg|75px|link=Avsnitt 11.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.03|3 - 178]]'''||[[Jerry Williams]]||{{nowrap|[[14 september]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1104.jpg|75px|link=Avsnitt 11.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.04|4 - 179]]'''||[[Helene & gänget]]||{{nowrap|[[21 september]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1105.jpg.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.05|5 - 180]]'''||[[Black Jack]]||{{nowrap|[[28 september]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1106.jpg|75px|link=Avsnitt 11.06]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.06|6 - 181]]'''||[[Streaplers]]||{{nowrap|[[5 oktober]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1107.jpg|75px|link=Avsnitt 11.07]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.07|7 - 182]]'''||[[Sten & Stanley]]||{{nowrap|[[12 oktober]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
||[[Fil:1108.jpg|75px|link=Avsnitt 11.08]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.08|8 - 183]]'''||[[Arne Ljungqvist]], [[Spotlight]], [[Alf Robertson]], [[Lars Weiss]]||{{nowrap|[[19 oktober]] [[1996]]}}||{{youtube|id=2puD5cIfT4Q}} | |||
|- | |||
|[[Fil:1109.jpg|75px|link=Avsnitt 11.09]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.09|9 - 184]]'''||[[Lasse Stefanz]]||{{nowrap|[[26 oktober]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1110.jpg|75px|link==Avsnitt 11.10]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.10|10 - 185]]'''||[[Juniors]]||{{nowrap|[[2 november]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1111.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.11|11 - 186]]'''||[[Matz Bladhs]]||{{nowrap|[[9 november]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
|[[Fil:1112.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.12|12 - 187]]'''||[[Nick Borgen]]||{{nowrap|[[16 november]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
||[[Fil:1113.jpg|75px|link=Avsnitt 11.13]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.13|13 - 188]]'''||[[Christer Sjögren]], [[Annika Duckmark]], [[Bertil Johansson]], [[Bengt Berndtsson]], [[Ralf Edström]], [[Karl-Alfred Jakobsson]], [[Torbjörn Nilsson]]||{{nowrap|[[23 november]] [[1996]]}}||{{youtube|id=_NqiqNKpGh8}} | |||
|- | |||
||[[Fil:1114.jpg|75px|link=Avsnitt 11.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.14|14 - 189]]'''||[[Thor Görans]], [[Bertil Johansson]], [[Bengt Berndtsson]], [[Ralf Edström]], [[Karl-Alfred Jakobsson]], [[Torbjörn Nilsson]]||{{nowrap|[[30 november]] [[1996]]}}||{{youtube|id=NYd1AEgHQjM}} | |||
|- | |||
|[[Fil:1115.jpg|75px|link=Avsnitt 11.15]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.15|15 - 190]]'''||[[Anders Engbergs]]||{{nowrap|[[7 december]] [[1996]]}}||{{youtube|id=ylb8pqLCp9Q}} | |||
|- | |||
|[[Fil:1116.jpg|75px|link==Avsnitt 11.16]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 11.16|16 - 191]]'''||[[Sven-Ingvars]]||{{nowrap|[[14 december]] [[1996]]}}|| | |||
|- | |||
||[[Fil:1117.jpg|75px|link=Avsnitt 11.17]]||style="text-align: center;"| {{nowrap|'''[[Avsnitt 11.17|17 - 192]]'''}}||[[Arne Domnerus]], [[Christina Dawson]], [[Göteborgs domkyrkas gosskör]], [[Dan Ewemark]], [[Hans Oden]], [[Janne Lundgren]], [[Lars Roos]], [[Lasse Lönndahl]], [[Lennart Olsson]], [[Martin Törnqvist]], [[Putte Wickman]], [[Sanna Nielsen]], [[Sofia Källgren]]||{{nowrap|[[23 december]] [[1996]]}}||{{youtube|id=TeScPb2sDE0}} | |||
|- | |||
|}</onlyinclude> | |||
{{Säsong 11}} | |||
[[Kategori:Leif "Loket" Olsson| ]] | |||
[[Kategori:Säsong 11| ]] | |||
[[Kategori:TV4]] | |||
[[Kategori:1996]] |
Nuvarande version från 15 december 2021 kl. 20.50
Säsong 11 | |
Programledare | Leif "Loket" Olsson |
---|---|
Säsongspremiär | 31 augusti 1996 |
Säsongsavslutning | 23 december 1996 |
Antal avsnitt | 17 |
TV-kanal | TV4 |
Kronologi | |
◄ Säsong 10 - Säsong 11 - Säsong 12 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 11 av BingoLotto hade premiär den 31 augusti 1996 och sändes mellan 18.30-19.30, 19.50-20.20 och 20.25-21.00 i TV4. Säsongsavslutningen ägde rum 23 december 1996 mellan 18.30-19.30, 20.00-22.00 och 22.30-23.00 i TV4. Programledare för hela säsongen av Leif "Loket" Olsson, samtliga avsnitt sändes i TV4. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista