Säsong 36: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) m (1 version) |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
(9 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
# | {{Säsong | ||
|name=Säsong 36 | |||
|Premiär=[[11 januari]] [[2009]] | |||
|Avsnitt=23 | |||
|Avslutning=[[14 juni]] [[2009]] | |||
|TVkanal=[[TV4]], [[TV4 Plus]] | |||
|Programledare=[[Lotta Engberg]], [[Harald Treutiger]] | |||
|förra3=[[Säsong 35]] | |||
|nästa3=[[Säsong 37]] | |||
|soundtrack=Soundtrack/Säsong 36 | |||
}} | |||
'''Säsong 36''' var en säsong av BingoLotto som hade premiär den [[11 januari]] [[2009]], premiären sändes 19.00-21.00 i [[TV4 Plus]]. Säsongen avslutades i [[TV4]] mellan 20.00-22.00 [[14 juni]] [[2009]]. Programledare för säsongen var [[Lotta Engberg]]. I två program, avsnitt [[Avsnitt 36.02|2]] och [[Avsnitt 36.03|3]] var [[Harald Treutiger]] programledare. Avsnitt [[Avsnitt 36.14|14]] och [[Avsnitt 36.23|23]] var de enda som sändes i [[TV4]], resten sändes i TV4 Plus. Samtliga program sändes från [[Gamlestadens Fabriker]] i Göteborg. | |||
==Avsnittslista== | |||
<onlyinclude>{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; font-weight: bold;" | |||
|Bild ||# || style="width:100%"|Gäster|| Sändningsdatum || Video | |||
|- | |||
|[[Fil:3601.jpg|75px|link=Avsnitt 36.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.01|667 - 1]]'''||[[Sven-Erik Magnusson]], [[Annika Sjöö]], [[Per-Ove Magnusson]], [[Scotts]]||{{nowrap|[[11 januari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=0SXgeLQpHTQ}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3602.jpg|75px|link=Avsnitt 36.02]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.02|668 - 2]]'''||[[Elisabeth Andreassen]], [[Hanne Boel]], [[Maria Andersson]], [[Öckerö barnkör]]||{{nowrap|[[18 januari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=uSj1Yi-S0Eg}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3603.jpg|75px|link=Avsnitt 36.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.03|669 - 3]]'''||[[Åsa Jinder]], [[Anders Mårtensson]], [[Annika Sjöö]], [[Bengt Hennings]], [[David Jinder]]||{{nowrap|[[25 januari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=vyDaaYxYCko}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3604.jpg|75px|link=Avsnitt 36.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.04|670 - 4]]'''||[[Anna Maria Corazza Bildt]], [[Annika Sjöö]], [[Eddie Oliva]], [[Magnus Samuelsson]], [[Umberto Marcato]], [[Vojka Smiljanic-Djikic]]||{{nowrap|[[1 februari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=Z-fsOl68vqo}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3605.jpg|75px|link=Avsnitt 36.05]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.05|671 - 5]]'''||[[Thomas Pettersson]], [[Annica Johansson]], [[Annika Sjöö]], [[Janne Andersson]], [[Jimmy Nergårdena]], [[The Fantastic Four]]||{{nowrap|[[8 februari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=ArLzVSGHqBI}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3606.jpg|75px|link=Avsnitt 36.06]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.06|672 - 6]]'''||[[Kim Anderzon]], [[Gertrude Nilsson]], [[Jon Skolmen]], [[Monica Dominique]], [[Petra Nielsen]], [[Shirley Clamp]]||{{nowrap|[[15 februari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=lQzsg3aW8Tg}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3607.jpg|75px|link=Avsnitt 36.07]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.07|673 - 7]]'''||[[Runar Søgaard]], [[Elin Lanto]], [[Frank Søgaard]], [[Göteborgs Gospelkör]], [[Jessica Søgaard]], [[Ole-Ivars]], [[Tony Ferger]]||{{nowrap|[[22 februari]] [[2009]]}}||{{youtube|id=763wX8sQwds}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3608.jpg|75px|link=Avsnitt 36.08]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.08|674 - 8]]'''||[[Patrik Sjöberg]], [[Birgitta Sjöberg]], [[E.M.D.]], [[Fredrik Ekholm]], [[Harald Treutiger]], [[Robert Wells]], [[Thomas Eriksson]], [[Thomas Jidhed]]||{{nowrap|[[1 mars]] [[2009]]}}||{{youtube|id=DylcT_WsXAw}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3609.jpg|75px|link=Avsnitt 36.09]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.09|675 - 9]]'''||[[Linda Bengtzing]], [[Anna Hartman]], [[Evy Thorbjörnson]], [[Linnea Hall]], [[Peter Johansson]], [[Towe Widerberg]]||{{nowrap|[[8 mars]] [[2009]]}}||{{youtube|id=fjhb7IvOFUs}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3610.jpg|75px|link=Avsnitt 36.10]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.10|676 - 10]]'''||[[Björn Hellberg]], [[Harald Treutiger]], [[Mats Strandberg]], [[The Buddy Holly Musical]], [[Tommy Paulison]]||{{nowrap|[[15 mars]] [[2009]]}}||{{youtube|id=2Dt5OS-iOMY}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3611.jpg|75px|link=Avsnitt 36.11]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.11|677 - 11]]'''||[[Maria Lundqvist]], [[CC & Lee]], [[Gerd Lundqvist]], [[Harald Treutiger]], [[Lisbeth Olsson]]||{{nowrap|[[22 mars]] [[2009]]}}||{{youtube|id=cAHGGhsPBYE}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3612.jpg|75px|link=Avsnitt 36.12]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.12|678 - 12]]'''||[[Lill-Babs|Barbro "Lill-Babs" Svensson]], [[Asta Hautaluoma]], [[Birgitta Fors]], [[Claes-Göran Hederström]]||{{nowrap|[[29 mars]] [[2009]]}}||{{youtube|id=h-ad9YYrfLU}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3613.jpg|75px|link=Avsnitt 36.13]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.13|679 - 13]]'''||[[Markoolio]], [[Annika Sjöö]], [[David Bicho]], [[Hans Martin]], [[Philip Habbal]], [[Pierre Eriksson]], [[Viggo Hansson]]||{{nowrap|[[5 april]] [[2009]]}}||{{youtube|id=9yC11zT8goM}} | |||
|- | |||
|[[Fil:guldkvall12april2010.jpg|75px|link=Avsnitt 36.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.14|680 - 14]]'''||[[Maud Adams]], [[Annika Sjöö]], [[Eileen Ford]], [[Elisabeth Ericson]], [[Göteborg Wind Orchestra]], [[Kevin Borg]], [[LaGaylia Frazier]], [[Malena Laszlo]], [[Sten Nilsson]]||{{nowrap|[[12 april]] [[2009]]}}||{{youtube|id=3M1CAO48HDI}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3615.jpg|75px|link=Avsnitt 36.15]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.15|681 - 15]]'''||[[Peter Harryson]], [[Annika Sjöö]], [[Leif Edlund]], [[Pia Edlund]], [[The Boppers]], [[Thomas Andersson]], [[Thorbjörn Thyrsson]]||{{nowrap|[[19 april]] [[2009]]}}||{{youtube|id=4qoNiegc_wk}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3616.jpg|75px|link=Avsnitt 36.16]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.16|682 - 16]]'''||[[Lasse Lönndahl]], [[Annika Sjö]], [[Helena Gedda]], [[Louise Gerdtmann]]||{{nowrap|[[26 april]] [[2009]]}}||{{youtube|id=b57WtKalofk}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3617.jpg|75px|link=Avsnitt 36.17]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.17|683 - 17]]'''||[[Lars Lagerbäck]], [[Annika Sjöö]], [[Börje Näslund]], [[Håkan Mild]], [[Jörgen Mörnbäck]], [[Niclas Alexandersson]], [[Pontus Kåmark]], [[Wojtek Goral]], [[Svenne Rubins]]||{{nowrap|[[3 maj]] [[2009]]}}||{{youtube|id=OcpMJ9wLQQs}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3618.jpg|75px|link=Avsnitt 36.18]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.18|684 - 18]]'''||[[Lill Lindfors Annika Sjöö]], [[Birgitta Götestam]], [[Petronella Wester]], [[Tindra Wester]], [[Torsten Lindfors]]||{{nowrap|[[10 maj]] [[2009]]}}||{{youtube|id=33xWDnSRDII}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3619.jpg|75px|link=Avsnitt 36.19]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.19|685 - 19]]'''||[[Streaplers]], [[Annika Sjöö]], [[Arvingarna]], [[Elisabeth Andreassen]], [[Gert Lengstrand]]||{{nowrap|[[17 maj]] [[2009]]}}||{{youtube|id=GIcmX2SVMSU}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3620.jpg|75px|link=Avsnitt 36.20]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.20|686 - 20]]'''||[[Tina Thörner]], [[Andrés Esteche]], [[Susanne Kottulinsky]], [[Annika Sjöö]]||{{nowrap|[[24 maj]] [[2009]]}}||{{youtube|id=zAGPHoGA2cM}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3621.jpg|75px|link=Avsnitt 36.21]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.21|687 - 21]]'''||[[Anders Lundin]], [[Hans Marklund]], [[Vocalettes]], [[Bosse Larsson]], [[Annika Sjöö ]]||{{nowrap|[[31 maj]] [[2009]]}}||{{youtube|id=kZBIAO9fQp4}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3622.jpg|75px|link=Avsnitt 36.22]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 36.22|688 - 22]]'''||[[Sven Melander]], [[Barbados]], [[Johanna Toftby]], [[Semestersabotörerna]], [[Annika Sjöö]], [[Thomas Appelgren]]||{{nowrap|[[7 juni]] [[2009]]}}||{{youtube|id=SutMKnpyUeE}} | |||
|- | |||
|[[Fil:3623.jpg|75px|link=Avsnitt 36.23]]||style="text-align: center;"| {{nowrap|'''[[Avsnitt 36.23|689 - 23]]'''}}||[[Alcazar]], [[Göteborg gospel]], [[Mats Paulson]], [[Östen med resten]], [[Maria Wigander]], [[Pierre Eriksson ]]||{{nowrap|[[14 juni]] [[2009]]}}||{{youtube|id=8oXrKpOlMw4}} | |||
|}</onlyinclude> | |||
{{Säsonger | |||
|säsong=36 | |||
}} | |||
[[Kategori:Lotta Engberg| ]] | |||
[[Kategori:Harald Treutiger| ]] | |||
[[Kategori:Säsong 36| ]] | |||
[[Kategori:TV4]] | |||
[[Kategori:TV4 Plus]] | |||
[[Kategori:2009]] |
Nuvarande version från 2 augusti 2015 kl. 14.32
Säsong 36 | |
Programledare | Lotta Engberg, Harald Treutiger |
---|---|
Säsongspremiär | 11 januari 2009 |
Säsongsavslutning | 14 juni 2009 |
Antal avsnitt | 23 |
TV-kanal | TV4, TV4 Plus |
Kronologi | |
◄ Säsong 35 - Säsong 36 - Säsong 37 ► | |
Länkar | |
Soundtrack |
Säsong 36 var en säsong av BingoLotto som hade premiär den 11 januari 2009, premiären sändes 19.00-21.00 i TV4 Plus. Säsongen avslutades i TV4 mellan 20.00-22.00 14 juni 2009. Programledare för säsongen var Lotta Engberg. I två program, avsnitt 2 och 3 var Harald Treutiger programledare. Avsnitt 14 och 23 var de enda som sändes i TV4, resten sändes i TV4 Plus. Samtliga program sändes från Gamlestadens Fabriker i Göteborg.
Avsnittslista
1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31 • 32 • 33 • 34 • 35 • 36 • 37 • 38 • 39 • 40 • 41 • 42 • 43 • 44 • 45 • 46 • 47 • 48 • 49 • 50 • 51 • 52 • 53 • 54 • 55 • 56