Spelomgångar av Superchansen: Skillnad mellan sidversioner
AleWi (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med '===Säsong 21=== {|class="wikitable" |- ! # ! Superchansspelaren ! colspan= "2" |Kontantvinnare |- |style="text-align: center;"| '''2'''||'''Thomas:''' 4.500....') |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 37: | Rad 37: | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
>{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Bild | |||
! # | |||
! style="width:100%"|Gäster | |||
! Sändningsdatum | |||
! Video | |||
|- | |||
||[[Fil:2201.jpg|75px|link=Avsnitt 22.01]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.01|1]]'''||'''Dragan:''' 252.000 kr||'''Margit:''' 170.000 kr||'''Eva:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2202.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.02|2]]'''||'''IF Skövde Karate Kai:''' 1.000.000 kr ||'''Sture:''' 162.000 kr||'''Lisa:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
||[[Fil:2203.jpg|75px|link=Avsnitt 22.03]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.03|3]]'''||'''Ulla:''' 3.000.000 kr ||'''Ann-Britt:''' 210.000 kr||'''Lasse:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
||[[Fil:2204.jpg|75px|link=Avsnitt 22.04]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.04|4]]'''||'''Sven:''' 1.000.000 kr ||'''Roland:''' 188.000 kr||'''Kenneth:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2205.jpg|75px|link=Avsnitt 22.05]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.05|5]]'''||'''Benny:''' 1.500.000 kr ||'''Mikael:''' 185.000 kr||'''Ingemar:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2206.jpg|75px|link=Avsnitt 22.06]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.06|6]]'''||'''Ellinor:''' 1.000.000 kr ||'''Agnetha:''' 178.000 kr||'''Thorsten:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2207.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.07|7]]'''||'''Charles:''' 260.000 kr ||'''Rune:''' 161.000 kr||'''Lotta:''' 147.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2208.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.08|8]]'''||'''Anna:''' 500.000 kr ||'''Gunnel:''' 162.000 kr||'''Björn:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2209.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.09|9]]'''||'''Pia:''' 5.000.000 kr||'''Lennart:''' 200.000 kr||'''Kenneth:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2210.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.10|10]]'''||'''Per-Åke:''' 500.000 kr ||'''Uno:''' 170.000 kr||'''Lars:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2211.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.11|11]]'''||'''Margit:''' 221.000 kr||'''Kenne:''' 185.000 kr||'''Daniel:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2212.jpg|75px|link=Avsnitt 22.12]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.12|12]]'''||'''Bo:''' 2.000.000 kr ||'''Harriet:''' 212.000 kr||'''Karin:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2213.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.13|13]]'''||'''Carina:''' 2.000.000 kr||'''Yvonne:''' 196.000 kr||'''Solveig:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2214.jpg|75px|link=Avsnitt 22.14]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.14|14]]'''||'''Per Ola:''' 500.000 kr||'''Eva:''' 177.000 kr||'''Kurt:''' 170.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2215.jpg|75px|link=Avsnitt 22.15]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.15|15]]'''||'''Annelie:''' 500.000 kr ||'''Anna:''' 185.000 kr||'''Leif:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2216.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.16|16]]'''||'''Reino:''' 195.000 kr ||'''Johnny:''' 162.000 kr||'''Ingemar:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2217.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.17|17]]'''||'''Inger:''' 2.000.000 kr ''(dubbellott)''||'''Leif:''' 177.000 kr ''(dubbellott)''||'''Ingegerd:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2218.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.18|18]]'''||'''Gudrun:''' 3.000.000 kr||'''Chappe:''' 196.000 kr||'''Bjarne:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2219.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.19|19]]'''||'''Robert:''' 236.000 kr||'''Jukka:''' 227.000 kr||'''Som:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|[[Fil:2220.jpg|75px|link=]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.20|20]]'''||'''Nicklas:''' 2.000.000 kr||'''Britt-Marie:''' 185.000 kr||'''Elisabeth:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
||[[Fil:2221.jpg|75px|link=Avsnitt 22.21]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.21|21]]'''||'''Anna-Lisa:''' 236.000 kr||'''Hans Öman:''' 185.000 kr||'''Sven:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
||[[Fil:2222.jpg|75px|link=Avsnitt 22.22]]||style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.22|22]]'''||'''Hans-Olof:''' 2.000.000 kr||'''Christian:''' 212.000 kr||'''Sten:''' 135.000 kr | |||
|}</onlyinclude> |
Versionen från 26 juli 2012 kl. 12.32
Säsong 21
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
2 | Thomas: 4.500.000 kr | Sven-Aste: 162.000 kr | Birgitta: 120.000 kr |
3 | Per: 3.000.000 kr | Astrid: 212.000 kr | Gun-Britt: 146.000 kr |
4 | 0220-39215: 252.000 kr | Roger: 185.000 kr | Seppo: 120.000 kr |
5 | Allan: 236.000 kr | Madeleine: 212.000 kr | Gundla: 135.000 kr |
6 | Bengt: 5.000.000 kr | Kjell-Ove: 135.000 kr | Therese: 120.000 kr |
7 | Stig: 500.000 kr | Ingvar: 188.000 kr | 0582-41791: 120.000 kr |
8 | Kristina: 500.000 kr | Kenneth: 188.000 kr | Valter: 185.000 kr |
10 | Gunborg: 2.000.000 kr | Gun:170 000 kr | Håkan:146 000 kr |
11 | Cecilia: 1.000.000 kr | Per: 185.000 kr | Emil: 173.000 kr |
12 | Iris: 1.000.000 kr | Lars: 225.000 kr | Hasse: 105.000 kr |
13 | Margareta: 196.000 kr | Holger: 162.000 kr | Anders: 135.000 kr |
14 | Pirkko: 1.000.000 kr | Margareta: 210.000 kr | Anniki: 146.000 kr |
15 | Karl-Erik: 2.000.000 kr | Orvar: 200.000 kr | Maria: 162.000 kr |
16 | Bengt: 2.500.000 kr | Tommy: 196.000 kr | Arne: 135.000 kr |
17 | Christina: 1.000.000 kr | Gustav: 177.000 kr | Elisabeth: 146.000 kr |
>{| class="wikitable"
|-
! Bild
! #
! style="width:100%"|Gäster
! Sändningsdatum
! Video
|-
||||style="text-align: center;"| 1||Dragan: 252.000 kr||Margit: 170.000 kr||Eva: 146.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 2||IF Skövde Karate Kai: 1.000.000 kr ||Sture: 162.000 kr||Lisa: 146.000 kr
|-
||||style="text-align: center;"| 3||Ulla: 3.000.000 kr ||Ann-Britt: 210.000 kr||Lasse: 135.000 kr
|-
||||style="text-align: center;"| 4||Sven: 1.000.000 kr ||Roland: 188.000 kr||Kenneth: 120.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 5||Benny: 1.500.000 kr ||Mikael: 185.000 kr||Ingemar: 162.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 6||Ellinor: 1.000.000 kr ||Agnetha: 178.000 kr||Thorsten: 161.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 7||Charles: 260.000 kr ||Rune: 161.000 kr||Lotta: 147.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 8||Anna: 500.000 kr ||Gunnel: 162.000 kr||Björn: 161.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 9||Pia: 5.000.000 kr||Lennart: 200.000 kr||Kenneth: 120.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 10||Per-Åke: 500.000 kr ||Uno: 170.000 kr||Lars: 146.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 11||Margit: 221.000 kr||Kenne: 185.000 kr||Daniel: 162.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 12||Bo: 2.000.000 kr ||Harriet: 212.000 kr||Karin: 135.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 13||Carina: 2.000.000 kr||Yvonne: 196.000 kr||Solveig: 135.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 14||Per Ola: 500.000 kr||Eva: 177.000 kr||Kurt: 170.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 15||Annelie: 500.000 kr ||Anna: 185.000 kr||Leif: 146.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 16||Reino: 195.000 kr ||Johnny: 162.000 kr||Ingemar: 161.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 17||Inger: 2.000.000 kr (dubbellott)||Leif: 177.000 kr (dubbellott)||Ingegerd: 161.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 18||Gudrun: 3.000.000 kr||Chappe: 196.000 kr||Bjarne: 135.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 19||Robert: 236.000 kr||Jukka: 227.000 kr||Som: 120.000 kr
|-
|||style="text-align: center;"| 20||Nicklas: 2.000.000 kr||Britt-Marie: 185.000 kr||Elisabeth: 162.000 kr
|-
||||style="text-align: center;"| 21||Anna-Lisa: 236.000 kr||Hans Öman: 185.000 kr||Sven: 162.000 kr
|-
||||style="text-align: center;"| 22||Hans-Olof: 2.000.000 kr||Christian: 212.000 kr||Sten: 135.000 kr
|}