Spelomgångar av Superchansen: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) (Skapade sidan med '===Säsong 21=== {|class="wikitable" |- ! # ! Superchansspelaren ! colspan= "2" |Kontantvinnare |- |style="text-align: center;"| '''2'''||'''Thomas:''' 4.500....') |
AleWi (diskussion | bidrag) |
||
(9 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
Rad 1: | Rad 1: | ||
==Säsonger== | |||
===Säsong 21=== | ===Säsong 21=== | ||
{|class="wikitable" | {|class="wikitable" | ||
Rad 35: | Rad 36: | ||
|- | |- | ||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 21.17|17]]'''||'''Christina:''' 1.000.000 kr ||'''Gustav:''' 177.000 kr||'''Elisabeth:''' 146.000 kr | |style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 21.17|17]]'''||'''Christina:''' 1.000.000 kr ||'''Gustav:''' 177.000 kr||'''Elisabeth:''' 146.000 kr | ||
|- | |||
|} | |||
===Säsong 22=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Superchansspelaren | |||
! colspan= "2" |Kontantvinnare | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.01|1]]'''||'''Dragan:''' 252.000 kr||'''Margit:''' 170.000 kr||'''Eva:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.02|2]]'''||'''IF Skövde Karate Kai:''' 1.000.000 kr ||'''Sture:''' 162.000 kr||'''Lisa:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.03|3]]'''||'''Ulla:''' 3.000.000 kr ||'''Ann-Britt:''' 210.000 kr||'''Lasse:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.04|4]]'''||'''Sven:''' 1.000.000 kr ||'''Roland:''' 188.000 kr||'''Kenneth:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.05|5]]'''||'''Benny:''' 1.500.000 kr ||'''Mikael:''' 185.000 kr||'''Ingemar:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.06|6]]'''||'''Ellinor:''' 1.000.000 kr ||'''Agnetha:''' 178.000 kr||'''Thorsten:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.07|7]]'''||'''Charles:''' 260.000 kr ||'''Rune:''' 161.000 kr||'''Lotta:''' 147.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.08|8]]'''||'''Anna:''' 500.000 kr ||'''Gunnel:''' 162.000 kr||'''Björn:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.09|9]]'''||'''Pia:''' 5.000.000 kr||'''Lennart:''' 200.000 kr||'''Kenneth:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.10|10]]'''||'''Per-Åke:''' 500.000 kr ||'''Uno:''' 170.000 kr||'''Lars:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.11|11]]'''||'''Margit:''' 221.000 kr||'''Kenne:''' 185.000 kr||'''Daniel:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.12|12]]'''||'''Bo:''' 2.000.000 kr ||'''Harriet:''' 212.000 kr||'''Karin:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.13|13]]'''||'''Carina:''' 2.000.000 kr||'''Yvonne:''' 196.000 kr||'''Solveig:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.14|14]]'''||'''Per Ola:''' 500.000 kr||'''Eva:''' 177.000 kr||'''Kurt:''' 170.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.15|15]]'''||'''Annelie:''' 500.000 kr ||'''Anna:''' 185.000 kr||'''Leif:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.16|16]]'''||'''Reino:''' 195.000 kr ||'''Johnny:''' 162.000 kr||'''Ingemar:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.17|17]]'''||'''Inger:''' 2.000.000 kr ''(dubbellott)''||'''Leif:''' 177.000 kr ''(dubbellott)''||'''Ingegerd:''' 161.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.18|18]]'''||'''Gudrun:''' 3.000.000 kr||'''Chappe:''' 196.000 kr||'''Bjarne:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.19|19]]'''||'''Robert:''' 236.000 kr||'''Jukka:''' 227.000 kr||'''Som:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.20|20]]'''||'''Nicklas:''' 2.000.000 kr||'''Britt-Marie:''' 185.000 kr||'''Elisabeth:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.21|21]]'''||'''Anna-Lisa:''' 236.000 kr||'''Hans:''' 185.000 kr||'''Sven:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 22.22|22]]'''||'''Hans-Olof:''' 2.000.000 kr||'''Christian:''' 212.000 kr||'''Sten:''' 135.000 kr | |||
|} | |||
===Säsong 23=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Superchansspelaren | |||
! colspan= "2" |Kontantvinnare | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.02|2]]'''||'''Vilgot:''' 1.000.000 kr||'''Stella:''' 185.000 kr||'''Rune:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.03|3]]'''||'''Gunnar:''' 1.000.000 kr||'''Christer:''' 135.000 kr||'''Elvir:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.04|4]]'''||'''Anette:''' 1.250.000 kr||'''Ellinor:''' 162.000 kr||'''Maj:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.05|5]]'''||'''Jerry:''' 2.000.000 kr||'''Pian:''' 162.000 kr||'''Thor:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.06|6]]'''||'''Irene:''' 1.000.000 kr||'''Ulla:''' 162.000 kr||'''Barbro:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.07|7]]'''||'''Ann-Helen:''' 3.000.000 kr||'''Jörgen:''' 210.000 kr||'''Per:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.08|8]]'''||'''Stefan:''' 3.250.000 kr||'''Britt-Marie:''' 195.000 kr||'''Raija:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.09|9]]'''||'''Eva:''' 2.000.000 kr||'''Jan-Ove:''' 162.000 kr||'''Kent:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.10|10]]'''||'''Jonny:''' 2.000.000 kr||'''Håkan:''' 161.000 kr||'''Mona:''' 147.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.11|11]]'''||'''Ulla:''' 15.750.000 kr ''(dubbellott)''||'''Eva-Karin:''' 185.000 kr||'''Kent:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.12|12]]'''||'''Eva:''' 1.000.000 kr||'''Kontrollant:''' 185.000 kr ''(dubbellott)''||'''Helena:''' 147.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.13|13]]'''||'''Anders:''' 1.250.000 kr||'''Thomas:''' 173.000 kr||'''Tommy:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.14|14]]'''||'''Maria:''' 1.000.000 kr||'''Sven:''' 185.000 kr||'''Jörn:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.15|15]]'''||'''Kristina:''' 500.000 kr||'''Ulla:''' 185.000 kr||'''Katharina:''' 177.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.16|16]]'''||'''Martina:''' 1.000.000 kr||'''Leif:''' 177.000 kr||'''Ann-Louise:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 23.17|17]]'''||'''Kristina:''' 1.000.000 kr||'''Lis-Britt:''' 146.000 kr||'''Siv:''' 120.000 kr | |||
|} | |||
===Säsong 24=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Superchansspelaren | |||
! colspan= "2" |Kontantvinnare | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.01|1]]'''||'''Conny:''' 5.000.000 kr||'''Mikael:''' 185.000 kr||'''Lennart:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.02|2]]'''||'''Sten-Olof:''' 5.250.000 kr||'''Kristoffer:''' 185.000 kr||'''Anna-Stina:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.03|3]]'''||'''Irja:''' 2.000.000 kr||'''Marguerite:''' 170.000 kr||'''Kent:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.04|4]]'''||'''Allan:''' 500.000 kr||'''Olle:''' 188.000 kr||'''Evert:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.05|5]]'''||'''Madeleine:''' 1.000.000 kr||'''Christer:''' 195.000 kr||'''Eva:''' 162.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.06|6]]'''||'''Ing-Britt,:''' 1.500.000 kr||'''Kerstin:''' 173.000 kr||'''Ulla:''' 150.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.07|7]]'''||'''Benny:''' 1.250.000 kr||'''Eva:''' 135.000 kr||'''Kristina:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.08|8]]'''||'''Lars:''' 1.000.000 kr||'''Britt:''' 185.000 kr||'''Nils:''' 146.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.09|9]]'''||'''Lena:''' 2.000.000 kr||'''Anki:''' 212.000 kr||'''Sallert:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.10|10]]'''||'''Marita:''' 5.000.000 kr||'''Greta:''' 188.000 kr||'''Björn:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.11|11]]'''||'''Anita:''' 1.000.000 kr||'''Anna:''' 185.000 kr||'''Tage:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.12|12]]'''||'''Per-Ulf:''' 2.000.000 kr||'''Benny:''' 196.000 kr||'''Björn:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.13|13]]'''||'''Satu:''' 1.000.000 kr||'''Gunni:''' 188.000 kr||'''Ingmar:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.14|14]]'''||'''Lars:''' 2.000.000 kr||'''Mona:''' 162.000 kr||'''Kari:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.16|16]]'''||'''Eva:''' 2.000.000 kr||'''Bengt:''' 135.000 kr||'''Karl-Erik:''' 131.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.17|17]]'''||'''Pierre:''' 500.000 kr||'''Ulla:''' 177.000 kr||'''Kontrollanten:''' 120.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.18|18]]'''||'''Gun:''' 2.500.000 kr||'''Gull-Britt:''' 162.000 kr||'''Monica:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.19|19]]'''||'''Else-Marie:''' 1.250.000 kr||'''Tommy:''' 185.000 kr||'''Kristin:''' 177.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.20|20]]'''||'''Per:''' 1.000.000 kr||'''Ulla:''' 188.000 kr||'''Harry:''' 185.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.21|21]]'''||'''Jan Eric:''' 1.750.000 kr||'''Anna:''' 146.000 kr||'''Bo:''' 135.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 24.22|22]]'''||'''Lena:''' 3.250.000 kr||'''Lilian:''' 162.000 kr||'''Kjell-Ove:''' 146.000 kr | |||
|} | |||
===Säsong 25=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Vinstsumma | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.01|1]]'''||200.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.02|2]]'''||4.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.03|3]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.04|4]]'''||200.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.05|5]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.06|6]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.07|7]]'''||4.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.08|8]]'''||6.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.09|9]]'''||750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.11|11]]'''||200.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.12|12]]'''||2.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.13|13]]'''||2.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.14|14]]'''||2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.15|15]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 25.16|16]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|} | |||
===Säsong 26=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Vinstsumma | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.01|1]]'''|| 4.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.02|2]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.03|3]]'''||3.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.04|4]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.05|5]]'''||2.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.06|6]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.07|7]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.08|8]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.09|9]]'''||4.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.10|10]]'''||200.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.11|11]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.12|12]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.13|13]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.14|14]]'''|| 2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.15|15]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.16|16]]'''||2.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.17|17]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.18|18]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.19|19]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.20|20]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.21|21]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.22|22]]'''|| 1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 26.23|23]]'''||5.000.000 kr | |||
|} | |||
===Säsong 27=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Vinstsumma | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.02|2]]'''||3.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.03|3]]'''|| 4.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.04|4]]'''|| 300.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.05|5]]'''|| 750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.06|6]]'''|| 2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.07|7]]'''||2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.08|8]]'''||2.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.09|9]]'''||2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.10|10]]'''||300.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.11|11]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.12|12]]'''|| 750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.13|13]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.14|14]]'''||3.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.15|15]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.16|16]]'''||300.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 27.17|17]]'''||1.500.000 kr | |||
|} | |||
===Säsong 28=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Vinstsumma | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.01|1]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.02|2]]'''||2.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.03|3]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.04|4]]'''||4.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.05|5]]'''||2.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.06|6]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.07|7]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.08|8]]'''||300.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.09|9]]'''||3.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.10|10]]'''||2.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.11|11]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.12|12]]'''||3.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.13|13]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.14|14]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.15|15]]'''||2.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.16|16]]'''||2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.17|17]]'''||2.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.18|18]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.19|19]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.20|20]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.21|21]]'''||3.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.22|22]]'''||4.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 28.23|23]]'''||4.500.000 kr | |||
|} | |||
===Säsong 29=== | |||
{|class="wikitable" | |||
|- | |||
! # | |||
! Vinstsumma | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.02|2]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.03|3]]'''||2.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.04|4]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.05|5]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.06|6]]'''||1.500.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.08|8]]'''||3.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.09|9]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.10|10]]'''||3.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.11|11]]'''||750.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.12|12]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.13|13]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.14|14]]'''||1.000.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.15|15]]'''||1.250.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.16|16]]'''||300.000 kr | |||
|- | |||
|style="text-align: center;"| '''[[Avsnitt 29.17|17]]'''||1.750.000 kr | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Nuvarande version från 29 juli 2012 kl. 12.36
Säsonger
Säsong 21
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
2 | Thomas: 4.500.000 kr | Sven-Aste: 162.000 kr | Birgitta: 120.000 kr |
3 | Per: 3.000.000 kr | Astrid: 212.000 kr | Gun-Britt: 146.000 kr |
4 | 0220-39215: 252.000 kr | Roger: 185.000 kr | Seppo: 120.000 kr |
5 | Allan: 236.000 kr | Madeleine: 212.000 kr | Gundla: 135.000 kr |
6 | Bengt: 5.000.000 kr | Kjell-Ove: 135.000 kr | Therese: 120.000 kr |
7 | Stig: 500.000 kr | Ingvar: 188.000 kr | 0582-41791: 120.000 kr |
8 | Kristina: 500.000 kr | Kenneth: 188.000 kr | Valter: 185.000 kr |
10 | Gunborg: 2.000.000 kr | Gun:170 000 kr | Håkan:146 000 kr |
11 | Cecilia: 1.000.000 kr | Per: 185.000 kr | Emil: 173.000 kr |
12 | Iris: 1.000.000 kr | Lars: 225.000 kr | Hasse: 105.000 kr |
13 | Margareta: 196.000 kr | Holger: 162.000 kr | Anders: 135.000 kr |
14 | Pirkko: 1.000.000 kr | Margareta: 210.000 kr | Anniki: 146.000 kr |
15 | Karl-Erik: 2.000.000 kr | Orvar: 200.000 kr | Maria: 162.000 kr |
16 | Bengt: 2.500.000 kr | Tommy: 196.000 kr | Arne: 135.000 kr |
17 | Christina: 1.000.000 kr | Gustav: 177.000 kr | Elisabeth: 146.000 kr |
Säsong 22
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
1 | Dragan: 252.000 kr | Margit: 170.000 kr | Eva: 146.000 kr |
2 | IF Skövde Karate Kai: 1.000.000 kr | Sture: 162.000 kr | Lisa: 146.000 kr |
3 | Ulla: 3.000.000 kr | Ann-Britt: 210.000 kr | Lasse: 135.000 kr |
4 | Sven: 1.000.000 kr | Roland: 188.000 kr | Kenneth: 120.000 kr |
5 | Benny: 1.500.000 kr | Mikael: 185.000 kr | Ingemar: 162.000 kr |
6 | Ellinor: 1.000.000 kr | Agnetha: 178.000 kr | Thorsten: 161.000 kr |
7 | Charles: 260.000 kr | Rune: 161.000 kr | Lotta: 147.000 kr |
8 | Anna: 500.000 kr | Gunnel: 162.000 kr | Björn: 161.000 kr |
9 | Pia: 5.000.000 kr | Lennart: 200.000 kr | Kenneth: 120.000 kr |
10 | Per-Åke: 500.000 kr | Uno: 170.000 kr | Lars: 146.000 kr |
11 | Margit: 221.000 kr | Kenne: 185.000 kr | Daniel: 162.000 kr |
12 | Bo: 2.000.000 kr | Harriet: 212.000 kr | Karin: 135.000 kr |
13 | Carina: 2.000.000 kr | Yvonne: 196.000 kr | Solveig: 135.000 kr |
14 | Per Ola: 500.000 kr | Eva: 177.000 kr | Kurt: 170.000 kr |
15 | Annelie: 500.000 kr | Anna: 185.000 kr | Leif: 146.000 kr |
16 | Reino: 195.000 kr | Johnny: 162.000 kr | Ingemar: 161.000 kr |
17 | Inger: 2.000.000 kr (dubbellott) | Leif: 177.000 kr (dubbellott) | Ingegerd: 161.000 kr |
18 | Gudrun: 3.000.000 kr | Chappe: 196.000 kr | Bjarne: 135.000 kr |
19 | Robert: 236.000 kr | Jukka: 227.000 kr | Som: 120.000 kr |
20 | Nicklas: 2.000.000 kr | Britt-Marie: 185.000 kr | Elisabeth: 162.000 kr |
21 | Anna-Lisa: 236.000 kr | Hans: 185.000 kr | Sven: 162.000 kr |
22 | Hans-Olof: 2.000.000 kr | Christian: 212.000 kr | Sten: 135.000 kr |
Säsong 23
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
2 | Vilgot: 1.000.000 kr | Stella: 185.000 kr | Rune: 135.000 kr |
3 | Gunnar: 1.000.000 kr | Christer: 135.000 kr | Elvir: 120.000 kr |
4 | Anette: 1.250.000 kr | Ellinor: 162.000 kr | Maj: 131.000 kr |
5 | Jerry: 2.000.000 kr | Pian: 162.000 kr | Thor: 120.000 kr |
6 | Irene: 1.000.000 kr | Ulla: 162.000 kr | Barbro: 146.000 kr |
7 | Ann-Helen: 3.000.000 kr | Jörgen: 210.000 kr | Per: 131.000 kr |
8 | Stefan: 3.250.000 kr | Britt-Marie: 195.000 kr | Raija: 162.000 kr |
9 | Eva: 2.000.000 kr | Jan-Ove: 162.000 kr | Kent: 135.000 kr |
10 | Jonny: 2.000.000 kr | Håkan: 161.000 kr | Mona: 147.000 kr |
11 | Ulla: 15.750.000 kr (dubbellott) | Eva-Karin: 185.000 kr | Kent: 146.000 kr |
12 | Eva: 1.000.000 kr | Kontrollant: 185.000 kr (dubbellott) | Helena: 147.000 kr |
13 | Anders: 1.250.000 kr | Thomas: 173.000 kr | Tommy: 135.000 kr |
14 | Maria: 1.000.000 kr | Sven: 185.000 kr | Jörn: 162.000 kr |
15 | Kristina: 500.000 kr | Ulla: 185.000 kr | Katharina: 177.000 kr |
16 | Martina: 1.000.000 kr | Leif: 177.000 kr | Ann-Louise: 120.000 kr |
17 | Kristina: 1.000.000 kr | Lis-Britt: 146.000 kr | Siv: 120.000 kr |
Säsong 24
# | Superchansspelaren | Kontantvinnare | |
---|---|---|---|
1 | Conny: 5.000.000 kr | Mikael: 185.000 kr | Lennart: 135.000 kr |
2 | Sten-Olof: 5.250.000 kr | Kristoffer: 185.000 kr | Anna-Stina: 162.000 kr |
3 | Irja: 2.000.000 kr | Marguerite: 170.000 kr | Kent: 162.000 kr |
4 | Allan: 500.000 kr | Olle: 188.000 kr | Evert: 120.000 kr |
5 | Madeleine: 1.000.000 kr | Christer: 195.000 kr | Eva: 162.000 kr |
6 | Ing-Britt,: 1.500.000 kr | Kerstin: 173.000 kr | Ulla: 150.000 kr |
7 | Benny: 1.250.000 kr | Eva: 135.000 kr | Kristina: 131.000 kr |
8 | Lars: 1.000.000 kr | Britt: 185.000 kr | Nils: 146.000 kr |
9 | Lena: 2.000.000 kr | Anki: 212.000 kr | Sallert: 135.000 kr |
10 | Marita: 5.000.000 kr | Greta: 188.000 kr | Björn: 120.000 kr |
11 | Anita: 1.000.000 kr | Anna: 185.000 kr | Tage: 135.000 kr |
12 | Per-Ulf: 2.000.000 kr | Benny: 196.000 kr | Björn: 135.000 kr |
13 | Satu: 1.000.000 kr | Gunni: 188.000 kr | Ingmar: 135.000 kr |
14 | Lars: 2.000.000 kr | Mona: 162.000 kr | Kari: 131.000 kr |
16 | Eva: 2.000.000 kr | Bengt: 135.000 kr | Karl-Erik: 131.000 kr |
17 | Pierre: 500.000 kr | Ulla: 177.000 kr | Kontrollanten: 120.000 kr |
18 | Gun: 2.500.000 kr | Gull-Britt: 162.000 kr | Monica: 135.000 kr |
19 | Else-Marie: 1.250.000 kr | Tommy: 185.000 kr | Kristin: 177.000 kr |
20 | Per: 1.000.000 kr | Ulla: 188.000 kr | Harry: 185.000 kr |
21 | Jan Eric: 1.750.000 kr | Anna: 146.000 kr | Bo: 135.000 kr |
22 | Lena: 3.250.000 kr | Lilian: 162.000 kr | Kjell-Ove: 146.000 kr |
Säsong 25
# | Vinstsumma |
---|---|
1 | 200.000 kr |
2 | 4.250.000 kr |
3 | 1.750.000 kr |
4 | 200.000 kr |
5 | 1.500.000 kr |
6 | 1.750.000 kr |
7 | 4.250.000 kr |
8 | 6.000.000 kr |
9 | 750.000 kr |
11 | 200.000 kr |
12 | 2.000.000 kr |
13 | 2.000.000 kr |
14 | 2.250.000 kr |
15 | 1.750.000 kr |
16 | 1.250.000 kr |
Säsong 26
# | Vinstsumma |
---|---|
1 | 4.000.000 kr |
2 | 1.000.000 kr |
3 | 3.000.000 kr |
4 | 1.000.000 kr |
5 | 2.000.000 kr |
6 | 1.000.000 kr |
7 | 1.500.000 kr |
8 | 1.500.000 kr |
9 | 4.250.000 kr |
10 | 200.000 kr |
11 | 1.750.000 kr |
12 | 1.500.000 kr |
13 | 1.000.000 kr |
14 | 2.250.000 kr |
15 | 1.750.000 kr |
16 | 2.500.000 kr |
17 | 1.000.000 kr |
18 | 1.000.000 kr |
19 | 1.500.000 kr |
20 | 1.750.000 kr |
21 | 1.250.000 kr |
22 | 1.250.000 kr |
23 | 5.000.000 kr |
Säsong 27
# | Vinstsumma |
---|---|
2 | 3.750.000 kr |
3 | 4.500.000 kr |
4 | 300.000 kr |
5 | 750.000 kr |
6 | 2.250.000 kr |
7 | 2.250.000 kr |
8 | 2.500.000 kr |
9 | 2.250.000 kr |
10 | 300.000 kr |
11 | 1.750.000 kr |
12 | 750.000 kr |
13 | 1.500.000 kr |
14 | 3.750.000 kr |
15 | 1.000.000 kr |
16 | 300.000 kr |
17 | 1.500.000 kr |
Säsong 28
# | Vinstsumma |
---|---|
1 | 1.000.000 kr |
2 | 2.500.000 kr |
3 | 1.250.000 kr |
4 | 4.250.000 kr |
5 | 2.500.000 kr |
6 | 1.500.000 kr |
7 | 1.750.000 kr |
8 | 300.000 kr |
9 | 3.250.000 kr |
10 | 2.500.000 kr |
11 | 1.250.000 kr |
12 | 3.500.000 kr |
13 | 1.500.000 kr |
14 | 1.750.000 kr |
15 | 2.500.000 kr |
16 | 2.250.000 kr |
17 | 2.250.000 kr |
18 | 1.250.000 kr |
19 | 1.250.000 kr |
20 | 1.750.000 kr |
21 | 3.500.000 kr |
22 | 4.500.000 kr |
23 | 4.500.000 kr |
Säsong 29
# | Vinstsumma |
---|---|
2 | 1.750.000 kr |
3 | 2.750.000 kr |
4 | 1.750.000 kr |
5 | 1.750.000 kr |
6 | 1.500.000 kr |
8 | 3.000.000 kr |
9 | 1.750.000 kr |
10 | 3.250.000 kr |
11 | 750.000 kr |
12 | 1.250.000 kr |
13 | 1.000.000 kr |
14 | 1.000.000 kr |
15 | 1.250.000 kr |
16 | 300.000 kr |
17 | 1.750.000 kr |