Spel: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) m (flyttade Användare:AleWi/spel till Spel) |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 54: | Rad 54: | ||
|[[Fil:Stegen.jpg|75px|link=Stegen]]|| '''[[Stegen]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 1]]-[[Säsong 46|46]]}} | |[[Fil:Stegen.jpg|75px|link=Stegen]]|| '''[[Stegen]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 1]]-[[Säsong 46|46]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Sverigelotten2902.jpg|75px|link=Sverigelotten]]|| '''[[Sverigelotten (lådspel)]]'''||{{nowrap|[[Säsong 28]]-[[Säsong 46|46]]}} | |[[Fil:Sverigelotten2902.jpg|75px|link=Sverigelotten (lådspel)]]|| '''[[Sverigelotten (lådspel)|Sverigelotten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 28]]-[[Säsong 46|46]]}} | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Rad 315: | Rad 313: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr.jpg|75px|link=Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]|| '''[[Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]'''|| | |[[Fil:Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr.jpg|75px|link=Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]|| '''[[Våra lyckonummer 20.000 kr med chans på 200.000 kr]]'''|| | ||
|- | |||
|[[Fil:Välj väska.jpg|75px|link=Välj väska]]|| '''[[Välj väska]]'''|| | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Återvinst-turnan.jpg|75px|link=Återvinsten]]|| '''[[Återvinsten]]'''|| | |[[Fil:Återvinst-turnan.jpg|75px|link=Återvinsten]]|| '''[[Återvinsten]]'''|| |
Versionen från 5 augusti 2015 kl. 17.46
Aktuella spel | Inaktiva spel | Bingospel | SMS-spel | Korsord | bingolotto.se | BingoLotto Göteborg |
BingoLotto Plus | BingoLottos Sommarnöje | Full Bricka | Milleniumlotteriet | Sommarbingo | Zesam | Övriga |
Akutella spel
Inaktiva spel
Spel som medverkat i flera säsonger
Spel som enbart medverkat i säsong 2
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Sudden | Säsong 2 |
Spel som enbart medverkat i säsong 5
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Nintendospelet |
Spel som enbart medverkat i säsong 7
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Bensinkorten | Säsong 7 |
Spel som enbart medverkat i säsong 8
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
Bilstapeln | Avsnitt 08.20 |
Spel som enbart medverkat i säsong 11
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Storchansen | Säsong 11 |
Spel som enbart medverkat i säsong 12
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Häxor | Säsong 12 |
![]() |
Häxor | Säsong 12 |
![]() |
Våren | Säsong 12 |
Spel som enbart medverkat i säsong 13
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Nyårsbilen | Säsong 13 |
Spel som enbart medverkat i säsong 15
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Sverigespelet | Säsong 14 |
![]() |
Sverigelådor | Säsong 15 |
Spel som enbart medverkat i säsong 16
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Drömchans 99 | Säsong 16 |
![]() |
Yatzy |
Spel som enbart medverkat i säsong 17
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Brevlådan | Säsong 17 |
Spel som enbart medverkat i säsong 18
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Bank & Maten | Säsong 18 |
![]() |
Rätt i nian |
Spel som enbart medverkat i säsong 19
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Telefonkatalogen | Säsong 19 |
Spel som enbart medverkat i säsong 20
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Majklippet | Säsong 20 |
![]() |
Picknickkorg | Avsnitt 20.21 |
Spel som enbart medverkat i säsong 22
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
10:års spelet | Avsnitt 21.01-21.09 |
Spel som enbart medverkat i säsong 22
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
100-programslådorna | Avsnitt 22.04 |
![]() |
Kapital på Banken | Säsong 22 |
![]() |
Villajakten |
Spel som enbart medverkat i säsong 23
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Guldparet | Avsnitt 23.11 |
![]() |
Telefoni | Säsong 23 |
Spel som enbart medverkat i säsong 24
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Digitalt foto | Säsong 24 |
![]() |
Föreningen i min hjärta | Säsong 24 |
![]() |
Jorden Runt-jakten | Säsong 24 |
![]() |
Sommartorpet | Säsong 24 |
Spel som enbart medverkat i säsong 25
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Diamantspelet | Säsong 25 |
![]() |
Guldlådan | Avsnitt 25.10 |
![]() |
Parjakten | Avsnitt 25.10 |
![]() |
Vinnarläktaren |
Spel som enbart medverkat i säsong 26
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Banken | Säsong 26 |
![]() |
Hemliga Lådan | Säsong 26 |
![]() |
Sportspelet | Säsong 26 |
![]() |
Trollerilådan | Avsnitt 26.05 |
Spel som enbart medverkat i säsong 27
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Kleopatras guld | Avsnitt 27.11 |
![]() |
Så gott som hemlagat | Säsong 27 |
Spel som enbart medverkat i säsong 29
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Bollen är rund | Avsnitt 29.13 |
![]() |
Guldnumret | Avsnitt 29.09-29.11 |
![]() |
Julnummer | Säsong 29 |
![]() |
Lilla BingoLotto | Säsong 29 |
![]() |
Tomtar | Avsnitt 29.18 |
Spel som enbart medverkat i säsong 30
Spel som enbart medverkat i säsong 31
Spel som enbart medverkat i säsong 32
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Direktörn's guld | Avsnitt 32.14 |
![]() |
Frisyr eller Pudel? | Säsong 34 |
![]() |
Goda grannar | Avsnitt 34.20 |
![]() |
Pluntkys prylar | Säsong 32 |
![]() |
Solresehjulet | Säsong 32 |
![]() |
Stjärnstatus | Avsnitt 32.01 |
![]() |
Äggmatchen |
Spel som enbart medverkat i säsong 34
Spel som enbart medverkat i säsong 35
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
Klappjakten | Säsong 35 | |
![]() |
Lyckokastet | Säsong 35 |
Spel som enbart medverkat i säsong 37
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Solresan | Säsong 37 |
Spel som enbart medverkat i säsong 39
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Guldportföljerna | Säsong 39 |
Spel som enbart medverkat i säsong 40
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Guldtolvan | Säsong 40 |
![]() |
Kabinväskorna | Säsong 40 |
![]() |
Möbelchansen | Säsong 40 |
![]() |
Välj Semestervinst |
Spel som enbart medverkat i säsong 41
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Grisen i säcken | Avsnitt 41.21 |
![]() |
Kapital på Banken | Säsong 41 |
![]() |
Picknickkorg | Säsong 41 |
![]() |
Väskorna |
Spel som enbart medverkat i säsong 43
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
221 svenskar | Avsnitt 43.06 |
![]() |
Antikt med Aspegren | Avsnitt 43.02-43.14 |
![]() |
BingoLotto Klassiker | Avsnitt 31.11 |
![]() |
Julstegen | Avsnitt 43.20 |
![]() |
Ljusstöpning | Avsnitt 41.21 |
Spel som enbart medverkat i säsong 42
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Janne väljer resan | Avsnitt 42.16 |
![]() |
Jannes Hjulfest | Avsnitt 42.04 |
![]() |
Jannes vykort | Avsnitt 42.03 |
![]() |
Miljonstegen | Avsnitt 42.23 |
![]() |
Skattkistan | Säsong 42 |
![]() |
Välj rätt låda | |
![]() |
Välj rätt TV |
Spel som enbart medverkat i säsong 43
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Drömhemmet | Säsong 43 |
![]() |
Hemmafixaren | Säsong 43 |
![]() |
Stad eller Strand | Avsnitt 43.07 |
Spel som enbart medverkat i säsong 45
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Design & Inredning | Säsong 45 |
![]() |
Högre eller lägre | Säsong 45 |
![]() |
Novemberspelet | Avsnitt 45.16 |
![]() |
Oktoberspelet | Avsnitt 45.12 |
![]() |
Välj julklapp | |
![]() |
Välj kylskåp | |
![]() |
Välj TV |
Spel som enbart medverkat i säsong 46
Spel som enbart medverkat i säsong 47
Bild | Spel | Avsnitt |
---|---|---|
![]() |
Bilen | Säsong 47 |
![]() |
Föreningshjulet | Säsong 47 |
![]() |
Julgranen | Säsong 47 |
![]() |
Nyårshjulet | Säsong 47 |
![]() |
Skjut upp Glenn | Säsong 47 |
![]() |
TV-spelet | Säsong 47 |
Spel som enbart medverkat i säsong 48
25.000 kr med chans att vinna 200.000 kr 50.000 kr eller 200.000 kr Udda eller jämnt
lokal-tv Bilchansen Bilhjulet bingo (Lokal-TV) Bingohjulet bokstavsspelet Båtspelet Extra vinst Frölunda Torg Spelet Färgspelet¨ Göteborgs-Ljuset! GöteborgsSpelet Hemlig låda (Lokal-TV) Hästen (Lokal-TV) eldsjäl Guldjackpoten Jackpot (Lokal-TV) Jubileum Jubileumspaket Jubileumsspelet Kontantspelet Kort-Spelet Ladan Livsmedelshjulet Mathjulet Matspelet (Lokal-TV) Maxispelet Nordsta'n spelet Resehjulet (Lokal-TV) Ring (Lokal-TV) Stjärnspelet Personnummerdraget Quick-Lotto Stormarknadsspelet SuperSpelet Torghjulet Torgspelet Tur Varuhuset i Gamlestaden Överraskningen MiljonHjulet (Eldsjälsgalan)
Jannes vits-tävling 2011 Vem är artisten?