Spel/Inaktiva spel: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
AleWi (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 13: | Rad 13: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Adventskalender.jpg|75px|link=Adventskalender]]|| '''[[Adventskalender]]'''||{{nowrap|[[Säsong 9]]-[[Avsnitt 13.18]]}} | |[[Fil:Adventskalender.jpg|75px|link=Adventskalender]]|| '''[[Adventskalender]]'''||{{nowrap|[[Säsong 9]]-[[Avsnitt 13.18]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Antiklådan.jpg|75px|link=Antiklådan]]|| '''[[Antiklådan]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]-[[Avsnitt 30.03]]}} | |[[Fil:Antiklådan.jpg|75px|link=Antiklådan]]|| '''[[Antiklådan]]'''||{{nowrap|[[Säsong 26]]-[[Avsnitt 30.03]]}} | ||
Rad 63: | Rad 61: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Båtjakten.jpg|75px|link=Bygglov]]|| '''[[Båtjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 18]]-[[Säsong 22|22]]}} | |[[Fil:Båtjakten.jpg|75px|link=Bygglov]]|| '''[[Båtjakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 18]]-[[Säsong 22|22]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Dansbandschansen.jpg|75px|link=Dansbandschansen]]|| '''[[Dansbandschansen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 55]], [[säsong 58|58]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Dekaljakten.jpg|75px|link=Dekaljakten]]|| '''[[Dekaljakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 2]]-[[Säsong 7]]}} | |[[Fil:Dekaljakten.jpg|75px|link=Dekaljakten]]|| '''[[Dekaljakten]]'''||{{nowrap|[[Säsong 2]]-[[Säsong 7]]}} | ||
Rad 117: | Rad 117: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Goda grannar.jpg|75px|link=Goda grannar]]|| | |[[Fil:Goda grannar.jpg|75px|link=Goda grannar]]|| | ||
| | |- | ||
|[[Fil:Guldchansen.jpg|75px|link=Guldchansen]]|| '''[[Guldchansen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 5]]-[[Säsong 26|26]]}} | |[[Fil:Guldchansen.jpg|75px|link=Guldchansen]]|| '''[[Guldchansen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 5]]-[[Säsong 26|26]]}} | ||
|- | |- | ||
Rad 128: | Rad 128: | ||
|[[Fil:Hotellet.jpg|75px|link=Hotellet]]|| '''[[Hotellet]]'''|| | |[[Fil:Hotellet.jpg|75px|link=Hotellet]]|| '''[[Hotellet]]'''|| | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Hummerspelet.jpg|75px|link=Hummerspelet]]|| '''[[Hummerspelet]]'''||{{nowrap|[[ | |[[Fil:Hummerspelet.jpg|75px|link=Hummerspelet]]|| '''[[Hummerspelet]]'''||{{nowrap|[[Säsong 57]], [[säsong 59|59]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Hästen.jpg|75px|link=Hästen]]|| '''[[Hästen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 4]]-[[Säsong 52|52]]}} | |[[Fil:Hästen.jpg|75px|link=Hästen]]|| '''[[Hästen]]'''||{{nowrap|[[Säsong 4]]-[[Säsong 52|52]]}} | ||
Rad 303: | Rad 303: | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Trippelchansen2.jpg|75px|link=Trippelchansen]]|| '''[[Trippelchansen]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 13]]-[[Säsong 16|16]]}} | |[[Fil:Trippelchansen2.jpg|75px|link=Trippelchansen]]|| '''[[Trippelchansen]]''' ||{{nowrap|[[Säsong 13]]-[[Säsong 16|16]]}} | ||
|- | |||
|[[Fil:Tungvrickar'n Sex laxar i en laxask.jpg|75px|link=Tungvrickar'n]]|| '''[[Tungvrickar'n]]'''||{{nowrap|[[Säsong 58]], [[säsong 61|61]]}} | |||
|- | |- | ||
|[[Fil:Turerteur.jpg|75px|link=Tur & Retur]]|| '''[[Tur & Retur]]'''||{{nowrap|[[Säsong 35]]-[[Säsong 36|36]]}} | |[[Fil:Turerteur.jpg|75px|link=Tur & Retur]]|| '''[[Tur & Retur]]'''||{{nowrap|[[Säsong 35]]-[[Säsong 36|36]]}} | ||
Rad 1 015: | Rad 1 017: | ||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | ||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Discofeber.jpg|75px|link=Discofeber]]|| '''[[Discofeber]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.03]]}} | |[[Fil:Discofeber.jpg|75px|link=Discofeber]]|| '''[[Discofeber]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.03]]}} | ||
Rad 1 040: | Rad 1 040: | ||
|[[Fil:Tre små grisar.jpg|75px|link=Tre små grisar]]|| '''[[Tre små grisar]]/[[Två små grisar]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.01]]-[[Avsnitt 58.02]]}} | |[[Fil:Tre små grisar.jpg|75px|link=Tre små grisar]]|| '''[[Tre små grisar]]/[[Två små grisar]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.01]]-[[Avsnitt 58.02]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil:Tre vise män.jpg|75px|link=Tre vise män]|| '''[[Tre vise män]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.01]]}} | |[[Fil:Tre vise män.jpg|75px|link=Tre vise män]]|| '''[[Tre vise män]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.01]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |[[Fil:Vitsen med pengarna.jpg|75px|link=Vitsen med pengarna]]|| '''[[Vitsen med pengarna]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 58.13]]}} | ||
|- | |- | ||
|[[Fil: | |} | ||
===Spel som enbart medverkat i säsong 59=== | |||
{| class="wikitable" style="border:2px solid #664C80;" | |||
|- style="background: #664C80; color:white; text-align:center; " | |||
|Bild ||style="width:100%"|Spel||Period | |||
|- | |||
|[[Fil:Bilder av Olle.jpg|75px|link=Bilder av Olle]]|| '''[[Bilder av Olle]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.02]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Bilturen.jpg|75px|link=Bilturen]]|| '''[[Bilturen]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.19]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Gott och blandat.jpg|75px|link=Gott och blandat]]|| '''[[Gott och blandat]]'''||{{nowrap|[[Säsong 59]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Jul-stegen.jpg|75px|link=Jul-stegen]]|| '''[[Jul-stegen]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.18]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Snällare än tomten.jpg|75px|link=Snällare än tomten]]|| '''[[Snällare än tomten]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.18]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tre tomtar.jpg|75px|link=Tre tomtar]]|| '''[[Tre tomtar]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.18]]}} | |||
|- | |||
|[[Fil:Tuta och köra.jpg|75px|link=Tuta och köra]]|| '''[[Tuta och köra]]'''||{{nowrap|[[Avsnitt 59.06]]}} | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Versionen från 28 september 2021 kl. 20.31
Aktuella spel | Inaktiva spel | Bingospel | SMS-spel | Korsord | bingolotto.se | BingoLotto Göteborg |
BingoLotto Plus | BingoLottos Sommarnöje | Full Bricka | Milleniumlotteriet | Sommarbingo | Zesam | Övriga |
I BingoLotto har man haft spel som inte förekommer längre, vissa förekom flera säsonger medan vissa bara en säsong.
Inaktiva spel
Spel som medverkat i flera säsonger
Spel som enbart medverkat i säsong 2
Bild | Spel | Period |
Sudden | Säsong 2 |
Spel som enbart medverkat i säsong 4
Bild | Spel | Period |
Tidningsklippet |
Spel som enbart medverkat i säsong 5
Bild | Spel | Period |
Nintendospelet |
Spel som enbart medverkat i säsong 7
Bild | Spel | Period |
Bensinkorten | Säsong 7 | |
Hjul+Tärning chans på 300.000 kr | Säsong 7 |
Spel som enbart medverkat i säsong 8
Bild | Spel | Period |
Bilstapeln | Avsnitt 08.20 |
Spel som enbart medverkat i säsong 11
Bild | Spel | Period |
Storchansen | Säsong 11 |
Spel som enbart medverkat i säsong 12
Bild | Spel | Period |
Häxor | Säsong 12 | |
Kvast | Säsong 12 | |
Våren | Säsong 12 |
Spel som enbart medverkat i säsong 13
Bild | Spel | Period |
Nyårsbilen | Säsong 13 |
Spel som enbart medverkat i säsong 15
Bild | Spel | Period |
Sverigespelet | Säsong 14 | |
Sverigelådor | Säsong 15 |
Spel som enbart medverkat i säsong 16
Bild | Spel | Period |
Drömchans 99 | Säsong 16 |
Spel som enbart medverkat i säsong 17
Bild | Spel | Period |
Brevlådan | Säsong 17 |
Spel som enbart medverkat i säsong 18
Bild | Spel | Period |
Bank & Maten | Säsong 18 | |
Rätt i nian |
Spel som enbart medverkat i säsong 19
Bild | Spel | Period |
Telefonkatalogen | Säsong 19 |
Spel som enbart medverkat i säsong 20
Bild | Spel | Period |
Majklippet | Säsong 20 | |
Picknickkorg | Avsnitt 20.21 |
Spel som enbart medverkat i säsong 22
Bild | Spel | Period |
10:års spelet | Avsnitt 21.01-21.09 |
Spel som enbart medverkat i säsong 22
Bild | Spel | Period |
100-programslådorna | Avsnitt 22.04 | |
Kapital på Banken | Säsong 22 | |
Villajakten |
Spel som enbart medverkat i säsong 23
Bild | Spel | Period |
Guldparet | Avsnitt 23.11 | |
Telefoni | Säsong 23 |
Spel som enbart medverkat i säsong 24
Bild | Spel | Period |
Digitalt foto | Säsong 24 | |
Föreningen i min hjärta | Säsong 24 | |
Jorden Runt-jakten | Säsong 24 | |
Sommartorpet | Säsong 24 |
Spel som enbart medverkat i säsong 25
Bild | Spel | Period |
Diamantspelet | Säsong 25 | |
Guldlådan | Avsnitt 25.10 | |
Parjakten | Avsnitt 25.10 | |
Vinnarläktaren |
Spel som enbart medverkat i säsong 26
Bild | Spel | Period |
Banken | Säsong 26 | |
Hemliga Lådan | Säsong 26 | |
Sportspelet | Säsong 26 | |
Trollerilådan | Avsnitt 26.05 |
Spel som enbart medverkat i säsong 27
Bild | Spel | Period |
Kleopatras guld | Avsnitt 27.11 | |
Så gott som hemlagat | Säsong 27 |
Spel som enbart medverkat i säsong 29
Bild | Spel | Period |
Bollen är rund | Avsnitt 29.13 | |
Guldnumret | Avsnitt 29.09-29.11 | |
Julnummer | Säsong 29 | |
Lilla BingoLotto | Säsong 29 | |
Tomtar | Avsnitt 29.18 |
Spel som enbart medverkat i säsong 30
Spel som enbart medverkat i säsong 31
Spel som enbart medverkat i säsong 32
Bild | Spel | Period |
Direktörn's guld | Avsnitt 32.14 | |
Frisyr eller Pudel? | Säsong 34 | |
Pluntkys prylar | Säsong 32 | |
Solresehjulet | Säsong 32 | |
Stjärnstatus | Avsnitt 32.01 | |
Äggmatchen |
Spel som enbart medverkat i säsong 34
Spel som enbart medverkat i säsong 35
Bild | Spel | Period |
Klappjakten | Säsong 35 | |
Lyckokastet | Säsong 35 |
Spel som enbart medverkat i säsong 37
Bild | Spel | Period |
Solresan | Säsong 37 |
Spel som enbart medverkat i säsong 39
Bild | Spel | Period |
Guldportföljerna | Säsong 39 |
Spel som enbart medverkat i säsong 40
Bild | Spel | Period |
Guldtolvan | Säsong 40 | |
Kabinväskorna | Säsong 40 | |
Möbelchansen | Säsong 40 | |
Välj Semestervinst |
Spel som enbart medverkat i säsong 41
Bild | Spel | Period |
Grisen i säcken | Avsnitt 41.21 | |
Kapital på Banken | Säsong 41 | |
Picknickkorg | Säsong 41 | |
Väskorna |
Spel som enbart medverkat i säsong 43
Bild | Spel | Period |
221 svenskar | Avsnitt 43.06 | |
Antikt med Aspegren | Avsnitt 43.02-43.14 | |
BingoLotto Klassiker | Avsnitt 31.11 | |
Julstegen | Avsnitt 43.20 | |
Ljusstöpning | Avsnitt 41.21 |
Spel som enbart medverkat i säsong 42
Bild | Spel | Period |
Janne väljer resan | Avsnitt 42.16 | |
Jannes Hjulfest | Avsnitt 42.04 | |
Jannes vykort | Avsnitt 42.03 | |
Miljonstegen | Avsnitt 42.23 | |
Skattkistan | Säsong 42 | |
Välj rätt låda | ||
Välj rätt TV |
Spel som enbart medverkat i säsong 43
Bild | Spel | Period |
Drömhemmet | Säsong 43 | |
Hemmafixaren | Säsong 43 | |
Stad eller Strand | Avsnitt 43.07 |
Spel som enbart medverkat i säsong 45
Bild | Spel | Period |
Design & Inredning | Säsong 45 | |
Högre eller lägre | Säsong 45 | |
Novemberspelet | Avsnitt 45.16 | |
Oktoberspelet | Avsnitt 45.12 | |
Välj julklapp | ||
Välj kylskåp | ||
Välj TV |
Spel som enbart medverkat i säsong 46
Spel som enbart medverkat i säsong 47
Bild | Spel | Period |
Bilen | Säsong 47 | |
Föreningshjulet | Säsong 47 | |
Julgranen | Säsong 47 | |
Nyårshjulet | Säsong 47 | |
Skjut upp Glenn | Säsong 47 |
Spel som enbart medverkat i säsong 48
Bild | Spel | Period |
Bilracet | Säsong 48 | |
Full rulle | Säsong 48 | |
Föreningsfajten | Säsong 48 | |
Ingvars Fåtöljer | Säsong 48 | |
Ingvars matkupor | Säsong 48 | |
Norska kulor | Säsong 48 |
Spel som enbart medverkat i säsong 49
Bild | Spel | Period |
A B C | Säsong 49 | |
Minihjulet | Säsong 49 |
Spel som enbart medverkat i säsong 50
Bild | Spel | Period |
Arvingarnas gitarrer | Säsong 50 | |
Superbankvalvet | Säsong 50 |
Spel som enbart medverkat i säsong 51
Bild | Spel | Period |
Landskapsspelet | Säsong 51 | |
Luciatåget | Säsong 51 | |
Flygvärdinnorna | Säsong 51 |
Spel som enbart medverkat i säsong 52
Bild | Spel | Period |
Ingvars stubbar | Säsong 52 |
Spel som enbart medverkat i säsong 53
Bild | Spel | Period |
Bakom flötet | Säsong 53 | |
Lokets bingobollar | Säsong 53 | |
Pumporna | Säsong 53 | |
Skafferiet | Säsong 53 | |
Pepparkakshusen | Säsong 53 | |
Nyårsraketerna | Säsong 53 |
Spel som enbart medverkat i säsong 54
Spel som enbart medverkat i säsong 55
Bild | Spel | Period |
50 50 | Säsong 55 | |
Bubbeltornet | Säsong 55 | |
Kontanter | Säsong 55 | |
Räkmackan | Säsong 55 | |
Skäggchansen | Säsong 55 | |
Svampchansen | Säsong 55 | |
Vinn bilen | Säsong 55 |